Gmina Ustronie Morskie usytuowana jest w środkowo-północnej części województwa zachodniopomorskiego nad 10 kilometrowym odcinkiem wybrzeża Bałtyku, w odległości 13 km od miasta Kołobrzeg. Gminny krajobraz tworzy pagórkowata równina z dużymi obszarami łąk, lasów i urodzajnych gleb. Bardzo cennym przyrodniczo walorem gminy jest jej położenie: różnorodny, zalesiony brzeg morski opada tu miejscami stromym, klifowym urwiskiem ku pięknej, piaszczystej, szerokiej plaży.
Gmina oferuje doskonałe warunki do urozmaiconego spędzania wolnego czasu. Możemy oddać się morskim kąpielom, plażowaniu, wędkarstwu. Coś dla siebie znajdą tu również zwolennicy aktywnego wypoczynku: sieć basenów „Helios”, sporty wodne oraz nowocześnie wyposażony, piłkarski Orlik. Sporą atrakcję stanowią dwa mola wybiegające ponad 100 metrów w głąb morza. W roku 2013 na ponad 200 metrowym odcinku w Ustroniu Morskim została poszerzona plaża. Dzięki temu na długości całej linii brzegowej naszej gminy jest ona aktualnie co najmniej 40 metrowa. Plaża jest czysta, nie znajdziemy na niej kamieni. Idealnie nadaje się do odpoczynku i wspólnej zabawy z najmłodszymi.
13 km od Kołobrzegu
W odległości zaledwie 13 kilometrów od Ustronia Morskiego znajduje się Kołobrzeg. Miasto to już od wielu lat cieszy się uznaniem wczasowiczów. Znakomity mikroklimat, szeroka, piaszczysta plaża, port handlowy i pasażerski to jedne z wielu atrakcji tego największego, renomowanego uzdrowiska na polskim wybrzeżu. Co roku wielu turystów chętnie zażywa kąpieli morskich i słonecznych. Ośrodek miejski położony jest nad rzeką Parsętą, nieopodal jej ujścia do Bałtyku.
W okresie wczesnego średniowiecza położenie grodu nie pokrywało się z dzisiejszymi granicami miasta. Kołobrzeg z tamtego okresu usytuowany był wyżej rzeki Parsęty, w odległości około czterech kilometrów od linii Bałtyku. Miasto było otoczone rozległym bagniskiem oraz wałem drewniano – ziemnym co dawało znakomitą ochronę jego mieszkańcom. Oddalenie grodu od ujścia rzeki Parsęty dość skutecznie zabezpieczało go przed atakami ze strony morza. Obecna nazwa miejscowości została ustalona dopiero po wojnie. Wcześniej miasto nosiło niemiecką nazwę Altstadt co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Stare Miasto. Ówczesna ludność trudniła się łowieniem ryb i rzemiosłem. Jednak najistotniejszym zajęciem była produkcja soli. Zajmowano się tym głównie w pobliżu ujścia rzeki. Z tamtejszych źródeł wypływały bowiem wody solankowe.
XIII wiek to okres prężnego rozwoju Kołobrzegu. Wraz z innymi miastami pomorskimi gród kładł duży nacisk na rozwój rolnictwa i rzemiosła. Dzięki rozbudowie portów kwitł handel morski. Statki żaglowe obładowane atrakcyjnymi towarami pływały do odległych portów i przystani. Najważniejszymi szlakami przewożono sól wraz z solonymi śledziami. Kołobrzeg jest więc miastem o ponad tysiącletniej tradycji. Jako uzdrowisko zaczął się rozwijać na początku pierwszej połowy XIX wieku.
Wiele interesujących zabytków, liczne imprezy sportowe i kulturalne sprawiają, że Kołobrzeg jest miejscem atrakcyjnym przez cały rok. Okazałe, 220 metrowe betonowe molo jest idealnym miejscem do podziwiania imponujących zachodów słońca. Z kolei w porcie pasażersko – handlowym możemy zwiedzić okręt Marynarki Wojennej. Drogę z mola do portu możemy pokonać piękną promenadą. W porcie czeka na nas jeszcze jedna atrakcja – wspaniała, mierząca 26 metrów latarnia morska. Z latarni roztacza się piękny widok na plaże, morze, port i park zdrojowy. Do kolejnych atrakcji Kołobrzegu należy zabytkowa bazylika p.n. Wniebowzięcia NMP oraz baszta prochowa i ratusz. W starym mieście, w sąsiedztwie wielu klimatycznych kawiarenek znajduje się Muzeum Oręża Polskiego.
Atrakcje Ustronia Morskiego
Dla miłośników rowerów, które znajdują się na wyposażeniu naszego pola namiotowego Pod Brzozami, polecamy 31 kilometrowy szlak rowerowy biegnący w stronę Lasu Kołobrzeskiego, na którym poznać można niezwykłe bogactwo przyrody. Liczne bagna i torfowiska, nad którymi unosi się mgła, przypominają o dziewiczości tych terenów. Trasa umożliwia obejrzenie dwóch pomników przyrody: dębów szypułkowych Bolesław i Warcisław.
Na podstawie badań dendrologicznych przeprowadzonych w 2000 roku wiek Bolesława oszacowano na 800 lat co daje mu tytuł najstarszego dębu w Polsce (przy nim popularny dąb Bartek to nieopierzony przedszkolak), a jego sąsiada Warcisława na 640 lat. Widok tych drzew mających obwody pni o długości około 7 metrów i mających po 40 metrów wysokości dosłownie zapiera dech w piersiach. Nie sposób być w Ustroniu Morskich i ich nie zobaczyć!
Na trasie pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem można zatrzymać się na poradzieckim lotnisku wojskowym, które obecne jest siedzibą Aeroklubu Bałtyckiego. Jest to nie lada gratka zarówno dla historyków (z powodu dobrze zachowanej infrastruktury lotniska) jak i miłośników lotów widokowych. Obecnie można tam korzystać z przelotów wycieczkowych samolotami i motolotniami, można także skoczyć ze spadochronem. Trzykilometrowy główny pas lotniska daje możliwość sprawdzenia mocy pojazdu. Przez lotnisko przebiega także ścieżka rowerowa do samego Kołobrzegu.
Dla wczasowiczów, którzy nie przepadają za zatłoczonymi plażami w centrum Ustronia Morskiego także mamy alternatywę w postaci dzikiej plaży przy ujściu Czerwonej Rzeczki. Jest to piaszczysta, bardzo szeroka i niemal bezludna plaża, na której jest wystarczająco miejsca aby zagrać w siatkówkę, piłkę nożną lub pobawić się z ukochanym czworonogiem. Ujście Czerwonej Rzeczki znajduje się 3 kilometry od Ustronia Morskiego, prowadzi do niego asfaltowa droga, lecz dojść można także plażą lub lasem. Ta ostatnia możliwość jest przez nas szczególnie polecana ponieważ prowadzi przez 4 poradzieckie bunkry i dalmierz zachowane w dobrym stanie. Czerwona Rzeczka swoja nazwę wzięła oczywiście od charakterystycznie czerwonego koloru jej wód czego przyczyną są rośliny rosnące przy brzegach. Miejsce to jest także popularne wśród wędkarzy.
W Ustroniu Morskim na trasie pomiędzy Kołobrzegiem, a Koszalinem stoi piękna, kryta strzechą, budowana techniką pruskiego muru chata stylizowana na XIX wiek, w której znajduje się Skansen Chleba. Już na wejściu poczuć w niej można aromat świeżo wypieczonego chleba, wędzonej swojskiej kiełbasy czy żurku w chlebie.
W podróży w czasy wielkiego szacunku dla chleba, pomagają specjalnie przygotowane prelekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Traktują one o historii młynarstwa i piekarnictwa. Każde dziecko otrzymuje kawałek ciasta, któremu może nadać dowolny kształt i upiec w ponad 120-letnim piecu, stanowiącym serce tego muzeum. Wokół pieca rozstawione są drewniane ławy, siedząc na których czuje się atmosferę wiejskich chaty sprzed kilkuset lat. Chleb w różnych rodzajach można upiec samemu lub kupić i skosztować w domu.
Dla turystów w pochmurne, deszczowe i chłodniejsze dni oddany został w roku 2011 aquapark „Helios”, składający się z basenu krytego otwartego przez cały rok, oraz basenu zewnętrznego przygotowanego dla miłośników kąpieli w sezonie letnim.
Na ten kompleks sportowo- rekreacyjny składają się dodatkowo korty tenisowe, boisko do siatkówki, plac zabaw dla dzieci, kręgielnia, a dla klientów zmotoryzowanych przygotowane są dwa duże parkingi. Baseny są wyposażone w gejzery, bicze wodne, zjeżdżalnie, stanowiska do masażu, sauny, jacuzzi. Obiekt ten znajduje się około 300 metrów od naszego ośrodka i od początku cieszy się dużą popularnością wśród naszych gości.
Od sezonu 2012 Ustronie Morskie posiada nową atrakcję turystyczną w postaci parku linowego „Gibon”. Jest to jeden z najbardziej różnorodnych i największych parków linowych w Polsce. Posiada on 7 zróżnicowanych pod względem trudności oraz długości tras linowych o łącznej długości 1200 metrów, zatem korzystać z tego parku mogą jednocześnie dzieci i rodzice. Dla osób z małym doświadczeniem przygotowane są także trasy szkoleniowe. Dodatkowym walorem parku linowego „Gibon” jest położenie w lesie iglastym niemal nad samym morzem w okolicy parku w Ustroniu Morskim.
W okresie wakacyjnym w Gminnym Domu Kultury działa kino „Pegaz”. Puszczany w nim jest najaktualniejszy repertuar. Seans filmowy dla kinomaniaków stanowić może miłą odmianę od plażowania, szczególnie w pochmurne dni, które na szczęście w Ustroniu Morskim są prawdziwą rzadkością.
W samym środku miejscowości usytuowane zostało molo (jedno z trzech znajdujących się w Ustroniu Morskim) a tuż przy nim port rybacki. W porcie można zjeść smażoną oraz wędzoną rybkę prosto z kutra, trudno sobie zatem wyobrazić świeższą i smaczniejszą. Miłośnicy grillowania w pogodne dni (tylko w takie wypływają kutry na połów) w sklepie rybnym kupić mogą świeżą, nie mrożoną rybę, w szczególności dorsza i flądrę.
Okolice Ustronia Morskiego
Przemierzającą całą Gminę Ustronie Morskie ścieżką rowerową dojechać można po około 8 kilometrach do małej miejscowości turystycznej Gąski, której najbardziej znaną atrakcją jest wybudowana w 1878 roku latarnia morska. Mierząca 52 metry wysokości latarnia została zbudowana z powodu występujących w tej okolicy złóż magnetycznych powodujących występowanie anomalii magnetycznej.
Miejsce to z tego powodu nazywane było wówczas „Bałtyckim trójkątem Bermudzkim”. Latarnia morska w Gąskach dostępna jest przez cały rok dla turystów, każdy więc może za niewielką opłatą w drodze na taras widokowy policzyć schody i przyśpieszyć oddech. Z latarni przy dobrej widoczności rozciąga się przepiękny widok okolic Ustronia Morskiego z licznymi fermami wiatrowymi. Do roku 2013 ważyła się decyzja o wybudowaniu w Gąskach elektrowni atomowej. Rząd jednak nie zdecydował się na tę lokalizację. I bardzo dobrze!
Rowerem w kierunku południowym dojechać można po około 10 kilometrach do Rusowa. Jest to wioska leżąca przy granicy Gminy Ustronie Morskie, w której odnaleźć można jeszcze ślady dawnej potęgi, Rusowo bowiem było siedzibą wielkiego gospodarstwa rolnego, po którym pozostały jedynie ruiny dworku i park. Znajduję się tu także Kościół p. w. M.B. Różańcowej będący jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu – liczy ponad 600 lat! W ostatnich latach, dzięki staraniom proboszcza parafii w Ustroniu Morskim, kościół ten został gruntownie odnowiony.
Przez całą długość linii brzegowej gminy Ustronie Morskie, nad samym morzem biegnie ścieżka rowerowa będąca częścią Międzynarodowej Ścieżki Rowerowej nr 10. Na terenie naszej gminy ta malownicza trasa łączy się z Międzynarodowym Szlakiem Pieszych E-9. Zarówno szlakiem pieszym jak i trasą rowerową można przemieszczać się w dwóch kierunkach. Na wschód, w stronę latarni morskiej w Gąskach, przez ujście Czerwonej Rzeczki (obie te atrakcje opisywane są wyżej) oraz na zachód w stronę Kołobrzegu przez poradzieckie lotnisko wojskowe, na wysokości którego ścieżka rowerowa przebiega 150 metrowym pomostem drewnianym nad bagnami, tuż koło plaży. Szlak ten jest fragmentem europejskiego szlaku znad Atlantyku rozciągającego się od Brest we Francji do Braniewa.
14 km od Ustronia Morskiego znajduje się Dobrzyca – maleńka miejscowość, o której nikt by nie słyszał, gdyby nie jej jedyne w Polsce ogrody tematyczne – Hortulus. Hortulus to ogromny obszar, na którym znajdują się ogrody w stylu japońskim, angielskim, francuskim i wiele innych. Kompozycja ogrodów została tak pomyślana, aby o każdej porze roku turyści mieli co oglądać. W 2014 roku oddano do użytku ogromny labirynt jak z Harry’ego Pottera, wieżę widokową, z której można podziwiać piękno ogrodów, oraz mini-labirynt dla dzieci. Na terenie ogrodów znajduje się kawiarenka, plac zabaw, sklepik z pamiątkami. Właściciele oferują dowóz z Kołobrzegu, lub – po wcześniejszym umówieniu się – z okolicznych miejscowości. Planując wycieczkę do Dobrzycy pamiętajcie, że najlepiej, żeby była to wycieczka całodniowa – naprawdę warto to dokładnie obejrzeć.